У вас в руках монета, яку ви підозрюєте в особливої цінності? Головне — не наводите її в порядок підручними засобами. Грубі механічні та хімічні методи очищення металу спотворять нюанси зображення і сильно знецінять монету, якщо вона справді цінна. А розібратися в цьому допоможуть поради фахівців.
До кого звернутися за допомогою
Щоб не помилитися, можна скористатися допомогою фахівців і спеціальних сервісів:
- Монетний каталог. З його допомогою можна ідентифікувати старі монети та дізнатися їх вартість. Ви можете скористатися онлайн-каталогом, в якому представлені інвестиційні, пам'ятні та старовинні монети. Так ви зможете не тільки порівняти свій виріб і визначити ціну монети по фото з каталогу, а й інвестувати в надійний і ліквідний інструмент.
- Сертифіковані оцінювачі. Деякі нумізмати спеціально навчаються оцінювати стан і цінність монет. Вони можуть визначити цінність монети по фото, але для точної оцінки краще показувати сам виріб. Дізнатися контакти фахівців можна у місцевих монетних торговців або на перевірених сайтах.
Як визначити ціну монети самостійно: основні критерії
На раритет монети впливають такі чинники:
- Число вироблених монет. Наприклад, є золота монета 1943 року «Подвійний Леопард». Сьогодні відомо місцеперебування всіх трьох примірників. Це одна з причин, чому вартість одного близько 460 000 фунтів стерлінгів.
- Місце карбування. Не всі монетні двори карбують вироби загального обігу. Одні створені спеціально для виготовлення пам'ятних монет, а інші мають цікаву історію.
- Змінений дизайн. Яскравий приклад: монета 5 центів, 1913 рік. Спочатку зображувалася голова жінки, яка символізує свободу, і римська цифра п'ять. У 1913 році дизайн оновився, але помилково було випущено 5 монет з колишнім дизайном, хоча на них вказувався 1913 рік.
- Вилучення з обігу. Приклад – та ж монета 1913 року. Сьогодні її ціна понад 4 млн доларів.
- Дефекти карбування. Зазвичай такі монети знищуються, але ті, що якимось чином збереглися, деякі колекціонери оцінюють досить високо.
Щоб уникнути проблем краще підбирати старовинні монети на https://www.ria.com/uk/c-sport/starinnyye-monety/. Тут свої товари пропонують перевірені нумізмати з усіх українських регіонів.
Датування
Загальне правило: чим старша монета, тим вище вартість. Але треба пам'ятайте кілька моментів:
- У всіх монет є дати. Сучасне датування монет Європи присутнє з початку XVII століття.
- Не всі дати вказуються відповідно до григоріанського календаря. Якщо ваша монета з держав зі своїм обчисленням, скористайтеся конвертером дат для визначення року карбування за нашим календарем.
- Не всі монети карбували в той рік, який на них вказано. Наприклад, срібні долари з Америки, що датуються 1804 роком, насправді карбувалися в 34-м і 35-му роках того століття, це були пробні монети.
Як визначити вартість монет онлайн
Доведеться почати переглядати інтернет майданчики, магазини та аукціони. Шукати інформацію по монеті на різних сайтах і форумах. За часом це найбільш витратний спосіб, тому що на різних сайтах інформація різниться. Плюс до всього, потрібно вміти визначати стан монети, через те, що ціна безпосередньо залежить від цього. Але, з іншого боку, ви отримуєте найбільш правдиву інформацію, яка є на цей час. І можливість отримання максимальної ціни.
Як визначити вартість монет по друкованому каталогу
Нумізматика, як писалося раніше — це ціла наука. Сьогодні існують каталоги монет декількох авторів, в яких ви можете знайти вартість монети що цікавить. Але, як правило, автори рейтингів не альтруїсти, тому свої каталоги вони продають. Адже це їхня праця, і щоб надрукувати каталог, також потрібні витрати.
Придбати каталог можна на нумізматичних форумах, в інтернет-магазинах і звичайних магазинах нумізматики. В останніх ціна швидше за все буде вище (пов'язано з орендою та іншим). А купуючи в інтернеті, доведеться заплатити за доставлення, не забувайте про це.
Плюси каталогів:
- каталог надає правдиву інформацію по цінності монети (не плутайте з вартістю);
- зараз каталоги друкують в кольорі, тому користувач отримує досить наочний посібник;
- у вас завжди під рукою буде посібник, який виручить вас, якщо з якихось причин не буде доступу до інтернету;
- паперове видання завжди приємніше потримати в руках і погортати, ніж дивитися в монітор;
- наводиться вартість монет для різних ступенів схоронності
Мінуси каталогів:
- Потрібно постійно купувати новий каталог, якщо вас цікавить інформація про новинки.
- В каталогах, як правило, інформація за ціною монети актуальна на момент випуску, а через деякий час, вартість може змінитися. Причому як в меншу, так і більшу сторону.
- Потрібно витратити трохи часу, щоб розібратися з позначеннями.
Кожен вирішує сам, що йому потрібно. Швидко оцінити та продати, або отримати максимальну вигоду. Плюси та мінуси різних способів будуть корисні та стануть в пригоді.