Сонячні електростанції автономного типу служать для повного покриття потреб об'єкта в електроенергії. Їх особливість - вони не підключені до загальної енергосистеми, вся вироблена ними електрика повністю споживається. Можна виділити кілька варіантів використання автономних сонячних електростанцій:
- Встановлення автономних СЕС в місцях, де неможливо забезпечити підключення об'єкта до загальної (централізованої) системі електропостачання.
- Якщо енергозабезпечення об'єкта носитиме тимчасовий (сезонний) характер, при якому підключення до централізованої системи (з урахуванням вартості виконання робіт і висунутих Обленерго вимог, а також великими затримками при проведенні підключення до мережі) невиправдано і може бути замінено автономною енергоустановкою.
- Автономна сонячна електростанція може використовуватися в якості резервного джерела живлення. Стрімке зниження вартості обладнання призводить до того, що сонячні електростанції автономного типу все частіше використовуються в якості головного джерела енергії, знижуючи споживання електрики від проммережі. Згідно з прогнозами фахівців, такий варіант експлуатації СЕС буде поступово ставати все більш затребуваним.
Сонячні електростанції автономного типу: особливості конструкції і проектування
На відміну від мережевих СЕС, конструкція автономної фотоелектричної станції обов'язково включає в себе накопичувач електроенергії, найчастіше в цій якості використовуються акумулятори (хоча зараз створюються і тестуються сховища електроенергії на інших фізичних принципах, але вони поки не отримали широкого поширення). У період надлишкової генерації (обсяг вироблення електрики перевищує власне споживання) відбувається процес накопичення електроенергії, велика її частина надходить в акумулятори без перетворення. У вечірній і нічний час, при недостатній або нульовій генерації, енергопостачання об'єкта відбувається за рахунок накопиченого в акумуляторах струму, який перетворюється на змінний, проходячи через інвертор.
При проектуванні автономних СЕС необхідно врахувати ряд факторів:
- Запас електрики, що накопичується в акумуляторах, повинен бути достатнім, щоб покрити потреби об'єкта в електроенергії. При цьому слід враховувати і такий варіант, що рівень інсоляції кілька днів може бути недостатнім - дощі, хмарність, тумани тощо.
- Сумарна потужність сонячних панелей повинна забезпечити повний заряд акумуляторної групи в період високої сонячної активності.
- Правильний підбір акумуляторів - для автономної СЕС вони повинні витримувати низький рівень розряду, а також мати велику кількість циклів заряд / розряд.
Щоб забезпечити безперервність і стабільність електрогенерації, автономна сонячна електростанція може експлуатуватися спільно з вітрогенератором.